3A Sectional Roundup: Conant, Quincy

3A CONANT INDIVIDUAL SECTIONAL

St. Charles East had six sectional champions and led all teams with eight wrestlers advancing to this year’s individual state finals in Champaign. Winning titles for Saints coach Jason Potter were Dom Munaretto (113), Ben Davino (132), Tyler Guerra (138), Jayden Colon (144), Gavin Connolly (150), and Brody Murray (175). Anthony Gutierrez (165) and Cooper Murray (190) placed second to advance for the Saints.

DeKalb had six state qualifiers, led by sectional champion Jacob Luce (165), and Glenbard North advanced five, led by sectional champion Christian Chavez. Conant advanced three to Champaign, led by sectional champ Harley Stary (285). OPRF advanced four wrestlers to Champaign, and York had five state qualifiers.

Other sectional champions at Conant were Proviso West’s Jamiel Castleberry (106), Maine South’s Teddy Flores (120), Wheaton North’s Thomas Fulton (157), Elgin’s Fabian Ramirez (190), and Oak Park and River Forest’s Eric Harris (215).

3A Sectional championship match results:

106 – Jamiel Castleberry (30-1, Proviso West) over Bernardo Roque (34-5, Taft) MD 13-4

113 – Dom Munaretto (44-2, St. Charles E) over Dominick Marre (32-7, Glenbard N) D 1-0

120 – Teddy Flores (44-1, Maine S) over Demetrios Carrera (38-3, South Elgin) D 5-1

126 – Christian Chavez (36-4, Glenbard N) over Grant Madl (34-3, Elk Grove) D 3-2

132 – Ben Davino (46-0, St. Charles E) over Damian Valdez (32-10, Addison Trail) F 1:00

138 – Tyler Guerra (45-1, St. Charles E) over Joseph Knackstedt (34-8, OPRF) MD 13-5

144 – Jayden Colon (37-5, St. Charles E) over Mekhi Cave (41-8, DeKalb) F1:59

150 – Gavin Connolly (37-10, St. Charles E) over Fernando Lopez (26-3, Lane Tech) D 7-1

157 – Thomas Fulton (39-8, Wheaton North) over Peyton Marzen (29-10, Geneva) D 3-2

165 – Jacob Luce (41-2, DeKalb) over Anthony Gutierrez (35-10, St. Charles E) D 4-2

175 – Brody Murray (39-8, St. Charles E) over Danny Decristofaro (31-5, York) F 1:13

190 – Fabian Ramirez (20-4, Elgin) over Cooper Murray (29-17, St. Charles E) D 9-5

215 – Eric Harris (32-9, OPRF) over Joe Pettit (39-6, Geneva) D 2-1

285 – Harley Stary (28-6, Conant) over Mikey Milovich (32-2, Elk Grove) F 2:39

Third-place matches:

106 – Michael Rundell (31-8, OPRF) over Rocco Macellaio (32-14, Wheaton North) MD 12-1

113 – Alex Valentin (33-5, Lane Tech) over Kaden Klapprodt (25-17, DeKalb) D 3-1

120 – Brady Phelps  (21-2, Schaumburg) over Kalani Khiev (34-6, Glenbard N) D 7-4

126 -Mondo Martinelli (32-11, York) over Nick Merola (8-4, Lake Park) D 8-3 

132 – Zack Parisi (45-3, York) over Luke Morrison (34-11, Maine South) F 1:57

138 – Hudson Ikens (32-12, DeKalb) over Frank Nitti (41-9, York) D 7-1

144 – Callen Kirchner (33-8, Schaumburg) over Gavin Hoerr (27-11, Maine S) F 3:04

150 – David Ogunsanya (34-8, OPRF) over Rylan Kradle (38-9, Glenbard N) D 4-2

157 -Tanner Cosgrove (35-10, Conant) over Martin Duarte (36-8, Addison Trail) F 2:36

165 – Logan Tosterud (17-7, Elk Grove) over Julian Flores (32-15, Wheaton N) D 11-6

175 – Sean Kolkebeck (38-12, DeKalb) over Gabe Inorio (15-5, Streamwood) MD 10-1

190 – Tyler Ott (29-12, Glenbard N) over Jace Wolf (28-9, Streamwood) F 4:32

215 – Lamar Bradley (37-7, DeKalb) over Austin Bagdasarian (42-10, York) D 3-1

285 – Tyler Fortis (40-4, Maine S) over Julian Hutchinson (15-3, Lane Tech) F 1:41

3A QUINCY INDIVIDUAL SECTIONAL

Joliet Catholic led all schools with 11 state qualifiers at this year’s 3A Quincy Sectional, led by sectional champions Jason Hampton (120), Nico Ronchetti (190) and Dillan Johnson (285).

Yorkville qualified six wrestlers, led by sectional champs Jack Ferguson (150), Ryder Janeczko (157) and Luke Zook (175), and Plainfield North had three state qualifiers, led by sectional champion Maddox Garbis (113). Lockport also qualified three, led by sectional champion Justin Wardlow (138), as did Joliet West, led by sectional champ Carson Weber (144).

Lincoln-Way East also qualified four wrestlers to Champaign.

Other sectional champions at Quincy were Normal Community’s Caden Correll (106), Andrew’s Max Siegel (126), MInooka’s Cale Stonitsch (132), Quincy’s Owen Uppinghouse (165), and Plainfield South’s Matt Janiak (215).

3A Quincy Sectional championship matches:

106 – Caden Correll (36-5, Normal Community) over Luke Foster (35-13, Joliet Catholic) D 13-6

113 – Maddox Garbis (41-3, Plainfield North) over Nadeem Haleem (36-7, Andrew) D 6-2

120 – Jason Hampton (30-15, Joliet Catholic) over Brian Farley (29-3, Romeoville) D 8-5

126 – Max Siegel (40-6, Andrew) over Adante Washington (23-10, Joliet Catholic) D 4-3

132 – Cale Stonitsch (36-6, Minooka) over Damien Flores (29-16, Joliet Catholic) D 1-0

138 – Justin Wardlow (39-6, Lockport) over Luke Siwinski (28-13, Lincoln-Way W) MD 13-3

144 – Carson Weber (38-1, Joliet West) over RaMez Watson (34-4, Pekin) MD 9-0

150 – Jack Ferguson (41-10, Yorkville) over Connor Cumbee (29-17, Joliet Catholic) D 5-3

157 – Ryder Janeczko (20-9, Yorkville) over Terence Willis (13-1, Belleville E) MD 12-1

165 – Owen Uppinghouse (51-0, Quincy) over Max Corral (30-15, Joliet Catholic) D 3-0

175 – Luke Zook (44-4, Yorkville) over AJ Mancilla (41-5, Bradley-B) D 8-1

190 – Nico Ronchetti (32-9, Joliet Catholic) over Leonardo Tovar (42-5, Plainfield North) MD 19-6

215 – Matt Janiak (41-4, Plainfield South) over Cooper Caraway (43-3, Normal Community) F 3:00

285 – Dillan Johnson (35-1, Joliet Catholic) over Jonathan Rulo (32-1, Belleville East) med. fft.

3rd-place matches:

106 – Rocky Seibel (31-4, Belleville West) over Bryson Nuttall (31-16, Edwardsville) F 1:27

113 – Max Cumbee (29-14, Joliet Catholic) over Shane Stream (34-17, New Lenox (Lincoln-Way W) Dec 6-3

120 – Cole Gentsch (41-5, Normal Community) over Aiden Villar (34-10, Plainfield East) MD 8-0

126 – Kaidge Richardson (36-11, Lincoln-Way E) over Coehn Weber (35-10, Joliet West) D 5-2

132 – Liam Zimmerman (37-14, Lockport) over Tyson Zvonar (38-8, Lincoln-Way E) F 4:42

138 – Elias Gonzalez (27-21, Joliet Catholic) over Brayden Swanson (31-9, Oswego) D 8-4

144 – Blake Mink (30-10, Edwardsville) over Dominick Coronado (29-6, Yorkville)F 2:48

150 -Jase Salin (40-9, Lincoln-Way W) over Domanic Abeja (38-9, Lincoln-Way E) D 4-0

157 – Luke Hamiti (31-17, Joliet Catholic) over Zander Ealy (40-7, Moline) D 5-0

165 – Durango Valles (37-14, Lockport) over Rory Moran (6-2, Lincoln-Way E) MD 16-

175 -Bryor Newbold (44-6, Quincy) over Mason Gougis (25-7, Romeoville) med. fft.

190 -Luke Chrisse (32-15, Yorkville) over James Soliz (35-11, Moline) D 6-3

215 – Ben Alvarez (42-5, Yorkville) over Charles Walker (40-7, Joliet Central) D 6-2

285 – Wyatt Schmitt (32-2, Joliet West) over Nick Kavooras (39-11, Lincoln-Way W) F 1:17

Leave a Comment