By Curt Herron

Here’s a summary of Saturday’s three of the four Class 3A open sectionals in the Illinois Wrestling Coaches and Officials Association’s State Tournament:

Included from the Elmhurst College, Joliet Junior College and Millikin University sectionals are all of the championship matches as well as third- and fourth-place finishers. A story on the St. Charles SportsPlex Sectional is already posted on the IWCOA website.

All of the individuals listed qualified for Saturday’s Class 3A finals at the IWCOA State Championships, which takes place at the Bank of Springfield Center in Springfield.

The schedule for Saturday’s competition is as follows: weigh-ins from 8:00-8:30 a.m.; round of 16 at 9:30 a.m.; quarterfinals and consolation round one at 11 a.m.; consolation round two at 12:30 p.m.; semifinals and quarterfinal consolation round at 1:15 p.m.; semifinal consolation round at 2 p.m.; break at 3 p.m.; third- and fifth-place matches at 4 p.m.; and march of the finalists and finals matches at 5 p.m

Class 3A Millikin University Open Sectional

Lockport claimed top honors at Saturday’s IWCOA Class 3A Millikin University Open Sectional with 163 points while Edwardsville beat out Yorkville 99-92 for second place.

Lincoln-Way Central (76) and Belleville West (75.5) rounded out the top five. Thirteen teams had champions with the first-place Porters the lone one to have two title winners.

In title matches, Andrew’s Max Siegel won 7-5 over Plainfield South’s Rudy Silva at 106, Lincoln-Way Central’s Joey Malito was a 7-1 winner over Joliet West’s Matteo Russi at 113, Providence Catholic’s Billy Meiszner won by fall in 5:28 over Yorkville’s Dominick Coronado at 120, Plainfield North’s Jacob Macatangay got a fall in 0:23 over Granite City’s Dylan Boyd at 126 and Edwardsville’s Dylan Gvillo won 10-0 over Bradley-Bourbonnais’ Anthony Mancilla at 132.

Moline’s Noah Tapia won 10-6 over Minooka’s Nathan Berta at 138, Neuqua Valley’s Bryce Boumans was a 12-7 winner over Oswego’s Zach Sato at 145, Lockport’s Nate Ramsey won 8-5 over Plainfield North’s Jared Gumila at 152, Minooka’s Jack McClimon was an 11-6 victor over Lockport’s Paul Kadlec at 160 and Edwardsville’s Drew Gvillo won 5-3 over Alton’s Lawson Bruce at 170.

Alton’s Damien Jones won 11-4 over Lockport’s Aidan Nolting at 182, Lockport’s Jon Kratz was a 3-2 winner over Lincoln-Way Central’s Andrew Hesse at 195, Yorkville’s Will Schumacher won 4-1 over Joliet West’s Bryan McCoy at 220 and Belleville West’s Dustin Olmstead claimed a 1-0 victory over Providence’s RJ Schneider at 285.

Placing third were Lockport’s Ben Markham (106), Bradley’s Anthony Lawryn (113), Neuqua’s Jack Reina (120), Moline’s Alec Schmacht (126), Minooka’s Elijah Munoz (132), Lockport’s Keegan Roberson (138), Edwardsville’s Drew Landau (145), Plainfield South’s Matthew Janiak (152), Bradley’s AJ Mancilla (160), Collinsville’s Austin Stewart (170), Plainfield Central’s Matt Arsenault (182), Yorkville’s Ben Alvarez (195), Pekin’s Karson Lamb (220) and Plainfield North’s Kaden McCombs (285).

Taking fourth were Joliet Central’s Tony Toledo (106), Granite City’s Caleb Scott (113), Belleville West’s Tyson Seibel (120), Edwardsville’s Connor Surtin (126), Lockport’s Jad Alwawi (132), Belleville West’s Will Dahm (138), Lincoln-Way Central’s Michael Olson (145), Plainfield East’s Thomas Manetti (152), Belleville West’s Zach Lusk (160) Joliet Central’s Neriah Ayivor (170), Yorkville’s Hunter Janeczko (182), Edwardsville’s Evan Holderer (195), Lincoln-Way Central’s Braeden Barrett (220) and Yorkville’s Jarek Slavin (285).

“I’m proud of how our team has been competing,” Porters coach Josh Oster said. “We battled in every match and through adversity throughout this postseason. Having everyone make the blood round shows that we were competing at a high level.”

Class 3A Elmhurst College Open Sectional

Sandburg edged Marist 166-163.5 to claim the title at Saturday’s IWCOA Class 3A Elmhurst College Open Sectional. Mt. Carmel (100.5), Marmion Academy (100) and Naperville Central (98) were next in line.

The runner-up RedHawks had five sectional champions compared to the champion Eagles’ two title winners but the latter’s depth prevailed in the tight battle for first. Downers Grove North also had two champions while five other teams had one first-place finisher.

In championship matches, Marmion’s Jameson Garcia won by fall in 2:36 over Mt. Carmel’s Damian Resendez at 106, Marist’s Jesse Herrera got a fall in 1:21 over Downers Grove South’s Donnie Fields at 113, Sandburg’s Sammie Hayes captured a 4-3 win over Mt. Carmel’s Eddie Enright at 120, Hinsdale Central’s Cody Tavaso won 5-2 over Sandburg’s Matthew Parker at 126 and Marist’s Owen Dunlap claimed a 4-3 victory over Sandburg’s Tyler Milani at 132.

Wheaton Warrenville South’s Aidan Waszak won 5-3 over Downers Grove North’s Harrison Konder at 138, Sandburg’s Elliot Cook was a 5-2 winner over West Aurora’s Moses Quintana at 145, Mt. Carmel’s Zack Rotkvich won 5-3 over Naperville Central’s Ayden Lutes at 152, Marist’s Tommy Boland was a 5-3 winner over Mt. Carmel’s Colin Kelly at 160 and Marist’s Jacob Liberatore won 5-4 over Naperville Central’s Antonio Torres at 170.

Downers Grove North’s Ben Bielawski won over Marist’s Peter Marinopoulos by injury default at 182, Marist’s Ghee Rachal beat Waubonsie Valley’s Jacob Housour by technical fall in 5:26 at 195, Downers Grove North’s Drew Bielawski captured a 3-2 victory over West Aurora’s Dzhabrail Khurshidov at 220 and West Aurora’s Jordan Lishman was a 5-2 winner over Sandburg’s Yazen Arafeh at 285.

Taking third place were Downers Grove North’s Kai Tacadena (106), Mt. Carmel’s Caleb Drousias (112), Marmion’s Tyler Aters (120) and Santino Scolaro (126), Downers Grove South’s Luke Swan (132) and Jimmy Nugent (138), Lyons’ Paul Cozzi (145), Shepard’s Damari Reed (152), Sandburg’s Zach Bateman (160), Lyons’ Griffin Pohl (170) and Austin Biocic (182), Naperville North’s Gavin McCormick (195) and Dane Tsao (220) and Naperville Central’s Nick Antonietti (285).

Finishing fourth were Naperville Central’s Ty Martin (106), Oak Park and River Forest’s Cooper Lacey (113), Naperville Central’s Ethan Olson (120), Marist’s Brandon Weber (126), Lyons’ Jack Villarreal (132), Metea Valley’s Kenny Siwicki (138), Marmion’s Walter Green (145) and Jaden Morga (152), Naperville North’s Nico Takano (160), Sandburg’s Moe Alamawi (170), Naperville North’s Caleb Yu (182), Sandburg’s Hamza Hasan (195) and Mike Rydell (220) and Morton’s Edwin Herrera (285).

Class 3A Joliet Junior College Open Sectional

Stevenson claimed top honors with 161.5 points in Saturday’s IWCOA Class 3A Joliet Junior College Open Sectional while Libertyville took second with 143.5 points. Jacobs edged Barrington 115.5-114 to claim third place.

Eleven teams had sectional champions with Grant, Libertyville and Stevenson leading the way with two title winners each.

In the championship matches, Jacobs’ Dominic Ducato won 6-4 over Fremd’s Wiley Jessup at 106, Grant’s Ethan Tarvin claimed a 4-2 win over Libertyville’s Luke Berktold at 113, Stevenson’s Lorenzo Frezza won 7-1 over Libertyville’s Caelan Riley at 120, Fremd’s Maddox Khalimsky was an 11-4 winner over Stevenson’s Kei Yamato (126) and Stevenson’s Cole Rhemrev beat Barrington’s Phillip Chapa by technical fall in 4:25 at 132.

Huntley’s Jeremy Jakowitsch won 9-2 over Stevenson’s Arad Peregoudov at 138, Grant’s Justin Warmowski got a fall in 1:11 over Glenbrook North’s Eddie Klein at 145, McHenry’s Brody Hallin was a 9-1 winner over Glenbrook South’s Will Collins at 152, Libertyville’s Austin Gomez won 10-0 over Jacobs’ Joey Scrivani at 160 and Loyola Academy’s Cooper Wettig claimed a 4-2 victory over Libertyville’s Josh Knudten at 170.

Libertyville’s Chase Baczek won 12-1 over Glenbrook South’s Devonjae Hudson at 182, New Trier’s Jack Cummings was a 6-2 winner over Huntley’s Ryder Hunkins at 195, Barrington’s Evan Roper won 9-4 over Jacobs’ Ryan Golnick at 220 and Lake Zurich’s Alan Pantoja claimed an 8-2 victory over Fremd’s Brian Clay at 285.

Placing third were New Trier’s Wilson Wright (106), Buffalo Grove’s Esteban Delgado (113), Jacob’s James Wright (120), Barrington’s Charlie Jones (126), Lake Zurich’s Scott Busse (132), Jacobs’ Tanner Ward (138) and Joel Ridle (145), Libertyville’s Matt Kubas (152), Hersey’s Billy Spassov (160), Barrington’s Marko Hennin (170), Loyola’s Quinn Herbert (182), Stevenson’s Jacob Whiting (195), New Trier’s Ty Stringer (220) and Stevenson’s Keegan Houlihan (285).

Taking fourth place were Prospect’s Joel Muehlenbeck (106), Glenbrook North’s Jady Mehta (112), Loyola’s Massey Odiotti (120), Huntley’s Jake Jensen (126), Prospect’s Lennon Steinkuehler (132) and Damien Puma.

Leave a Comment